Šviestuvo apsaugos laipsnis - IP klasė

Redaguota
Šviestuvo apsaugos laipsnis - IP klasė

Kiekvienas šviestuvas, skirtas naudoti tiek interjero, tiek eksterjero erdvėms, yra žymimas tamtikra IP klase. Dažniausiai pagal šį žymėjimą sprendžiama, kokios paskirties erdvei šviestuvas yra tinkamas, o kokiai - ne.

IP klasė - tai šviestuvo apsaugos laipsnis, nurodantis jo atsparumą įvairiems išoriniams veiksniams.

Tarptautinė klasifikavimo sistema EN 60529 nusako elektros įrenginių apsaugos nuo svetimkūnių (įvairūs smulkūs daiktai, duklės, nešvarumai), bei drėgmės, galinčius į juos patekti atsparumo kriterijus. Ši klasifikavimo sistema reglamentuoja standartinį žymėjimą raidėmis „IP" (angl. „Ingress Protection", liet. „apsauga nuo patekimo") ir dviejų skaičių kombinacija, sekančia po šių randžių. Pirmasis IP kodo simbolis nurodo šviestuvo apsaugos nuo įvairių svetimkūnių patekimo į korpuso vidų laipsnį, antrasis simbolis nurodo šviestuvo apsaugą nuo įvairios kilmės drėgmės (pvz. lietaus, garų, purslų ar pan.), galinčios patekti vidun.

Kuo didesnis savo verte skaičius, tuo apsauga yra didesnė. Mažiausiai apsaugoto šviestuvo IP klasė yra IP20. Šiuo ženku žymimi įvairūs dekoratyviniai šviestuvai, skirti gyvenamosioms zonoms apšviesti, tokioms kaip koridorius, svetainė, miegamasis, darbo ar vaikų kambarys. Didesnės apsaugos reikėtų šviestuvams, kurie būtų montuojami vonioje, duše, pirtyje. Tokiems elektros įrenginims turi būti taikoma apsauga nuo IP44 klasės ir daugiau. Įvairiems lauko šviestuvams taikoma ne žemesnė nei IP44 klasė.

Apsauga nuo kietų objektų (IP pirmas skaičius)

0 - Apsaugos nėra

1 - Apsauga nuo didelių kūno dalių, tokių kaip ranka (bet reikalui esant specialiai patekti į vidų galima); apsauga nuo kietų objektų, kurių dydis viršija 50 mm diametrą.

2 - Prietaisas yra apsaugotas nuo kietų objektų, kurie dydis yra 12,5mm ir daugiau.

3 - Apsauga nuo kietų objektų, kurie yra didenis nei 2,5mm

4 - Apsauga nuo kietų objektų, kurie dideni nei 1,0 mm.

5 - Apsauga nuo dulkių.

6 - Nepralaidus dulkėms.

Apsauga nuo drėgmės (IP antras skaičius)

0 - Apsaugos nėra

1 - Apsauga nuo vertikaliai krentančio vandens.

2 - Prietaisas yra apsaugotas nuo vertikaliai krentančio vandens, kai jis krenta 15 laipsnių kampu.

3 - Apsauga nuo apipurškimo vandeniu.

4 - Apsauga nuo vandens purslų.

5 - Apsauga nuo vandens srovių.

6 - Apsauga nuo stiprių vandens srovių.

7 - Apsaugotas nuo trumpalaikio įmerkimo į vandenį.

8 - Apsauga nuo įmerkimo į vandenį.

 

Renkantis šviestuvą į tokias patalpas kaip vonia, pirtis, sandėlys, dirbtuvės ar lauko zonos apšvietimui, būtinai atkreipkite dėmesį į šviestuvo IP klasę. Šis apsaugos laipsnis paprastai būna žymimas ant įrenginio arba nurodomas jo techninėje instrukcijoje. Jei perkant abejojama, kokia šviestuvo apsauga būtų tinkamiausia konkrečios paskirties šviestuvui, patartina kreiptis į specialistą, galintį suteikti išsamią informaciją bei padėti nesuklysti.

Publikuota Redaguota

You May Also Like